Одна з головних криз нашого часу – це масове поширення дезінформації, фейкових новин і конспірологічних теорій, що призводить до втрати довіри до медіа, науки та урядових установ. Ця комунікаційна криза посилюється через поширення цифрових засобів комунікації та загострюватиметься в майбутньому, коли дедалі частіше розмовні агенти на основі штучного інтелекту змінюватимуть наших співрозмовників-людей. Ми пропонуємо всебічне міжкультурне дослідження принципів відповідальної роботи для комунікаційних ШІ-агентів, щоб стримати або запобігти новій кризі, підсиленій ШІ.
Це дослідження на перетині етики, лінгвістики, медіа та соціальної комп’ютерної науки, емпірично вивчатиме (i) нормативні очікування у мовній взаємодії між людиною та ШІ, а також (ii) оцінку порушень комунікаційних норм та їхні наслідки у різних мовах та культурах. Ми будемо (iii) уважно відстежувати відповідні модератори (наприклад, контекст, роль, складність моделі ШІ, можливі наслідки) і медіатори (наприклад, ступінь сприйнятої автономності ШІ та проєкція розуму), щоб (iv) дослідити їхній вплив на оцінку та довіру до розмовних ШІ-систем у різних культурах. На основі отриманих даних ми (v) запропонуємо принципи відповідального дизайну та використання ШІ-агентів, які одразу ж будуть випробувані в журналістському ШІ-застосунку Reporter, розробленому нашим партнером Polaris News.
Запропоноване дослідження фінансується понад 1 мільйоном євро в рамках програми ERC Chanse/HERA.
Проект буде здійснюватися під керівництвом професора Маркуса Кнера (керівник проекту) з Університету Граца, а також за участю ПД доктора Маркуса Крістена (відповідальний дослідник) з Університету Цюриха, професора Міхайли Константінеску (відповідальний дослідник) з Університету Бухареста і професора Ізабели Скоцен (відповідальний дослідник) з Ягеллонського університету. Важливим партнером проекту є Polaris News, яку очолює відомий журналіст Ганнес Грассеггер.
Цей проект підкреслює міждисциплінарний підхід, що поєднує етику, медіа, лінгвістику та соціальну комп’ютерну науку, і має на меті вирішення актуальних проблем сучасної комунікації.